Noc Muzeów za nami
Redaktor: Beata Krzemińska   
23.05.2012.

DSC06756.JPGTajemnice życia klasztornego Benedyktynów, blaski i cienie stanu rycerskiego, średniowieczne stroje i przedmioty, czerpanie papieru, drukowanie metodą mistrza Gutenberga, kaligrafia – to wszystko z muzyką średniowieczną na harfie w tle i przy suto zastawionym średniowiecznym jadłem stole można było zobaczyć i doświadczyć podczas tegorocznej Nocy Muzeów 19 maja 2012 r. w Muzeum Saturn w Czeladzi z okazji 750 – lecia miasta nawiązującej do czasów powstania Czeladzi, czyli do średniowiecza.

Cykl atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy wieczór otworzył wykład Ojca Benedyktyna - Wojciecha Wojtowicza z Opactwa w Tyńcu , który niezwykle obrazowo i barwnie opowiedział o regule życia zakonnego Benedyktynów, „oprowadził” po pomieszczeniach opactwa, nawiązując jednocześnie do historii zakonu i nie szczędząc interesujących anegdot dotyczących braci zakonnych. DSC06687.JPGChętnych zadać wykładowcy dodatkowe pytania było tak wielu, że mimo zakończenia swojej prezentacji, brat Wojciech nie mógł szybko opuścić sali, mimo że na zwiedzających czekała kolejna atrakcja – warsztaty czerpania papieru , w ramach których każdy mógł wyczerpać własny papier, a później przybić na nim specjalną lakową pieczęć z inicjałem swojego imienia i w końcu podpisać się gęsim piórem.

Pracownia czerpalnicza zaaranżowana w sali dębowej Muzeum Saturn w dużym stopniu przypominała niewątpliwie tę z czasów średniowieczna, a to i za sprawą służących do „produkcji papieru” ustawionych sprzętów, jak również ubiorów osób wykonujących poszczególne czynności rodem z epoki średniowiecza. DSC06710.JPGDSC06703.JPGStroje z epoki można było już ujrzeć wchodząc do Muzeum, gdzie przebrani za rycerzy członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Rybnickiej bili monetę – grosz praski, a od czasu do czasu głośnym wystrzałem z rusznicy zapraszali do uczestnictwa w Nocy Muzealnej.

DSC06742.JPGO urokach bycia rycerzem w średniowieczu wygłosił prelekcję przedstawiciel stowarzyszenia – Marek Żyła, obalając niektóre z powszechnie przyjętych mitów związanych ze stanem rycerskim. Nie sposób było nie dostrzec szerokiej wiedzy i niezwykłej pasji, z jaką przedstawiał średniowieczne zwyczaje zarówno podczas prelekcji, jak również oprowadzając gości po wystawach będących rekonstrukcją historyczną, a prezentujących średniowieczne: obozowisko, uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku.DSC06681.JPG Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty drukarskie prowadzone przez firmę Kalander nawiązujące do czasów Jana Gutenberga. Otrzymanie certyfikatu z własnoręcznie ułożoną i własnymi siłami odciśniętą na papierze czcionką satysfakcjonowało każdego uczestnika. Trudy zwiedzania i uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych z pewnością rekompensował gościom poczęstunek, w którym nie zabrakło chleba ze smalcem, drożdżowego ciasta i kwasu chlebowego, do tego - subtelne dźwięki harfy wygrywającej dawną muzykę w wykonaniu Luizy Harasim – Grzelki, przechadzający się po Muzeum rycerze i można było poczuć się jak w zupełnie innych czasach…Noc Muzeów się skończyła, ale pozostała wystawa. Ekspozycję pochodzącą ze zbiorów Bractwa Rycerskiego w Rybniku można oglądać w Muzeum Saturn do 29 maja 2012 r. w godzinach pracy placówki.

DSC06767.JPG DSC06805.JPG

DSC06774.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy.

Zmieniony ( 23.05.2012. )