Wszystko po żydowsku
Redaktor: Beata Krzemińska   
20.05.2013.

flaga_izraela.jpgNoc Muzeów 2013 obchodzona w Czeladzi po raz trzeci obfitowała w rozmaite widowiska, za sprawą których otworem stanął dawny sztetl ze wszystkimi swoimi zapachami, atmosferą i muzyką. Wspaniała, wciąż intrygująca kultura żydowska powróciła w klezmerskich dźwiękach, warsztatach wycinanki żydowskiej, smakach bajgli i cymesu, rytmach tradycyjnych melodii, gracji tanecznych kroków.

Sentymentalny powrót w przeszłość rozpoczął się od multimedialnego wykładu świetnego znawcy kultury żydowskiej dr hab. Leszka Hońdo, kierownika Zakładu Kultury Żydów Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pasjonującej opowieści prowadzącego poświęconej zwyczajom, obrzędowości, mistyce, tradycji, historii i kultury żydowskiej z zaciekawieniem wysłuchał tłum zebranych. Sięgając do korzeni judaizmu prelegent pokazał jak kultura religijna i wynikające z niej zachowania determinują życie codzienne oraz święta rodzinne. Całości słów dopełniły zaś dwie atrakcyjne wystawy: planszowa, ukazująca różnorodność dróg życia i działalności Żydów w Polsce, wypożyczona z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie zatytułowana „Przybyli, Odeszli, Są….Żydzi Polscy” oraz niezwykle wymowna prezentacja lalek przedstawiająca obyczajowość Żydów, użyczona z Muzeum Lalek w Pilźnie.

Ton dalszej części spotkania nadawała emocjonalna muzyka. Pokaz tradycyjnych tańców izraelskiego, żydowskiego i chasydzkiego stanowiących specyficzną formę modlitwy w wykonaniu cieszyńskiego zespołu tańca żydowskiego „Klezmer” urzekał radością i uwielbieniem dla Boga.

 

Ci, którzy pojęcie „wycinanka” kojarzyli dotychczas wyłącznie z polską ludowością, zostali mile zaskoczeni zaproszeniem do udziału w warsztatach wycinanki żydowskiej. Choć tradycyjnie sztukę tę wykonywali tylko mężczyźni żydowscy, dziś każdy może nauczyć się jej podstaw. Z najwspanialszą formą wycinanki żydowskiej – mizrach - zdobiącą przez cały rok tradycyjne mieszkania zapoznawała wszystkich Anna Małecka-Beiersdorf, jedna z najbardziej znanych polskich artystek.

Ostatnią część czeladzkiej Nocy Muzeów wypełnił koncert w wykonaniu zespołu Negev w składzie: Agnieszka Bielanik-Witomska (śpiew) oraz Bartłomiej Balcerzak (skrzypce), w programie którego znalazły się popularne pieśni i utwory instrumentalne nawiązujące do tradycji żydowskiej, m.in. melodie z musicalu „Skrzypek na dachu”, tęskne „Miasteczko Bełz” czy radosne „Hevenu Shalom Alechem”.

Smak i zapach kuchni żydowskiej można było natomiast poczuć degustując bajgle, chałkę oraz cymes sporządzone podług klasycznych receptur.

Przyjęte bardzo ciepło nocne spotkanie z barwną kulturą żydowską otworzyło szeroko podwoje do prawdziwego poznania, tego co w słowach nieuchwytne, a co stanowi istotę świata, którego już nie ma.

DSC09262.JPGDSC09272.JPG

DSC09282.JPGDSC09322.JPG

DSC09299.JPGDSC09334.JPG

 

Zmieniony ( 22.05.2013. )