„Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”
Redaktor: Beata Krzemińska   
01.06.2015.

stra___poo__arna_.jpg

Dzieje straży pożarnej w Polsce i na świecie - taki tytuł nosi najnowsza wystawa wypożyczona z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, którą można oglądać w czeladzkim Saturnie do 17 czerwca. Ekspozycja, w formie encyklopedycznego przedstawiania wydarzeń, opowiada historię pożarnictwa i ruchu strażackiego na przestrzeni wieków. Uzupełniona o niezwykle ciekawe, zabytkowe eksponaty ilustrujące utensylia ogniowe z powodzeniem przyciąga uwagę widzów. Atrakcyjną jej oprawę stanowi pokaz mundurów: historycznego bojowego tzw. moro, galowego damskiego - członkini Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz habit ojca franciszkanina z Niepokalanowa. Ten ostatni sam w sobie jest niewątpliwą wystawową przynętą na zwiedzających z uwagi na fakt, iż jednostka w Niepokalanowie - założona przez św. Maksymiliana Marię Kolbego - jest jedyną na świecie zakonną Ochotniczą Strażą Pożarną.

 

stra___002.jpg

Obok innych obiektów użyczonych przez CMP, takich jak: sztandary zakładowych straży pożarnych kopalń "Saturn" oraz "Czeladź", pamiętnik jubileuszowy 30-lecia Stowarzyszenia OSP w Czeladzi, a także kronika Zakładowej Straży Pożarnej kopalni "Saturn" wyeksponowane zostały ponadto archiwalia pochodzące ze zbiorów Muzeum Saturn. Fotografie, dokumenty i odznaczenia obrazują tak losy tych, co czuwać i chronić przed "czerwonym kurem" przysięgali, jak i wspaniałą ponad stuletnią tradycję czeladzkiego ruchu strażackiego chlubnie zaznaczającą swe istnienie na najpiękniejszych kartach historii naszego miasta.

 

stra___003.jpg

Równolegle do tego pokazu w czeladzkim muzeum wystawiona została także wybrana część kolekcji modeli samochodów pożarniczych Marka Pisarka - na co dzień oficera pożarnictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Ów imponujący zbiór (obecnie w całości składający się z ponad 4000 miniatur) nosi charakter monotematyczny, całkowicie więc związany jest ze strażą pożarną i służbami ratowniczymi. Podziwiający tę swoistą mozaikę pojazdów mogą poznać modele prawie wszystkich typów, rodzajów i odmian samochodów pożarniczych używanych dawniej i dziś przez straż pożarną w wielu krajach na różnych kontynentach.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 

Zmieniony ( 01.06.2015. )