Myśli zatopione w papierze
Redaktor: Beata Krzemińska   
03.08.2015.

tkanka___wiadomo__ci_015.jpgTworzę, bo chcę przekazać ważne ponadczasowe idee, zwrócić uwagę na konieczność refleksji nad wymiarem duchowym w człowieku – tak o swym artystycznym dorobku mówiła Maria Matyja-Rozpara podczas wernisażu otwierającego jej autorską wystawę w Muzeum Saturn.

Mimo, że z pozoru papier wydaje się delikatny i nietrwały jest ważnym źródłem inspiracji twórczej. Zakochana od wielu lat w tej wdzięcznej materii, pani Maria z jej pomocą podkreśla istnienie szczególnej sfery w każdym z nas, a dzięki której możemy zrozumieć samego siebie. Czyni to na każdym etapie kreacji swych dzieł będących efektem dokładnie przemyślanej koncepcji. Procesowi temu artystka poświęca nie tylko ogrom energii, lecz przede wszystkim czasu oraz pracy. Rozpoczyna się on bowiem od wytworzenia artystycznego papieru, samodzielnego rozwadniania traw i roślin, a następnie własnoręcznie uformowanego na sicie surowca. Zwitek milionów włókien posłusznie poddaje się rozmaitym zabiegom znajdujących swój początek w nieskończonych pokładach wyobraźni mieszkanki Sosnowca. W rezultacie papierowe nici przyodziewają najprzeróżniejsze oblicza, na których zapisują się subiektywne emocje artystki. Tworzą się one pod wpływem głębokich przeżyć duchowych przybierających formę dialogu prowadzonego przez panią Marię z ważnymi dla niej i w jej życiu ideami.

Ekspozycję prezentowaną w Muzeum Saturn tworzą zróżnicowane formy przestrzenne ujmujące bogactwem faktury i koloru pięknie realizujące motywy chrystologiczne. Rozbudowane cykle wykorzystujące okazałą symbolikę sztuki sakralnej jednoznacznie przywołują tajemnice życia, męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pozostając wierna tak swym zainteresowaniom, jak i doświadczeniu wrażliwej duchowości Maria Matyja –Rozpara dotyka prawd wiary czyniąc tym samym swą sztukę autentyczną, wykraczającą poza to, co postrzegają zmysły. Świadoma swej twórczości artystka wskazuje na intymną sieć oplatającą każdego bez wyjątku, a zarazem niezbędną dla poszukiwań prawdy o miejscach i ludziach. Tkankę świadomości.

         Wystawa czynna do 13 września. Zapraszamy

        tkanka___wiadomo__ci_042.jpg tkanka___wiadomo__ci_058.jpg

Zmieniony ( 03.08.2015. )