Chanukowe zwyczaje…
Redaktor: Beata Krzemińska   
07.12.2015.

 

DSCF0177.JPG3 grudnia w naszym Muzeum odbył się już drugi z cyklu „Historycznych wieczorów na Saturnie”. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Panią Karolinę Jakoweńko, Prezes Fundacji Brama Cukermana, kulturoznawcę i specjalistę w zakresie historii i kultury żydowskiej.

 

Specyficzny grudniowy nastrój, związany z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia postanowiliśmy tym razem wykorzystać do przybliżenia naszym gościom święta obchodzonego także w grudniu przez Żydów-świętu świateł, czyli Chanuce. DSCF0175_1.JPG

Jakie wydarzenia historyczne dały początek obchodów święta, skąd nazwa „święto świateł”, jakie artefakty są z nim nierozerwalnie związane i dlaczego tak ważna jest w tym wszystkim oliwa? Na wszystkie te pytania w przystępny sposób odpowiedziała nam Pani Karolina, ilustrując swoją opowieść nie tylko fotografiami, ale także prawdziwymi przedmiotami używanym w trakcie Chanuki. Poza tym mieliśmy okazję dowiedzieć się jak dzisiejsi Żydzi spędzają Chanukę, w co grają najmłodsi, na czym polega rytuał zapalania świateł, jakie są zwyczajowe potrawy chanukowe i jakie są zasady gry w dreidla. Na koniec uczestnicy wysłuchali hymnu chanukowego oraz współczesnych piosenek śpiewanych z okazji święta przez znanych artystów.

Opowieść Pani Karoliny wzbudziła olbrzymie zainteresowanie, a ciekawość naszych gości najpełniej objawiła się w licznych pytaniach, które skierowano do prelegentki. DSCF0179.JPG

Cały, jakże przyjemny i owocny w wiedzę wieczór, zwieńczyła degustacja chanukowych przysmaków – pączków oraz czekoladowych „pieniążków”.

Cóż, pozostaje nam życzyć” Wesołej Chanuki!”

 

Zmieniony ( 07.12.2015. )