Pójdźmy wszyscy do czeladzkiej szopki!
Redaktor: Beata Krzemińska   
14.12.2015.

12308486_10153449603589620_1160522340276477838_n.jpgWielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi wiele radości i niezapomnianych chwil. Kto łaknie tej magicznej atmosfery już teraz, niechaj uda się na Rynek Starego Miasta. Pięknie wystrojony, z pyszniącą się na środku wspaniałą choinką przybraną w świąteczne barwy, wprowadza wszystkich w czas bajkowych przeżyć przywołujących marzenia i fantazje. Ukraszone wymyślnymi, błyszczącymi ozdobami oraz tradycyjną kolorystyką elementy małej architektury miasta, lampy uliczne i pobliskie drzewa ogłaszają wszem i wobec, że oto Czeladź jest gotowa na święta!

Po raz pierwszy, z inicjatywy Burmistrza Zbigniewa Szaleńca w sercu naszego miasta stanęła również bożonarodzeniowa szopka. Oficjalnie zaprezentowana w dniu 6 grudnia została także pobłogosławiona przez proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM ks. kan. Jarosława Wolskiego. Wykonana w całości ze szkła witrażowego, przy swojej prostocie budzi wrażenie dostojności. Powagi tej nadają szopce subtelne, choć bardzo efektowne elementy dekoracyjne, które czynią z niej dzieło prawdziwie stylowe i eleganckie. Oświetlona nocą - w takiej scenerii jeszcze bardziej ujmuje niezmiennym od ponad dwóch tysięcy lat przesłaniem - szczególna scenka nawiązująca w swej treści do wydarzeń betlejemskiej nocy sprawia, że znów możemy wspominać niepojętą dla ludzkiego rozumu tajemnicę Wcielenia i Narodzenia Pańskiego. Ta wspaniała kompozycja stanowi efekt wspólnego trudu małżeństwa plastyków Lucyny Mroczek-Szymańskiej i Daniela Szymańskiego. Oboje niezwykle utalentowani, o kreatywnej wyobraźni, obdarzeni nieprzeciętną wrażliwością artystyczną i posiadający niemałe doświadczenie w tworzeniu scenografii dla teatrów włożyli ogrom pracy, a także serca w to swoiste dzieło sztuki. Ten jeden z najpiękniejszych symboli cudownego czasu Bożego Narodzenia spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez czeladzian, którzy nowy akcent świąteczny powitali wręcz entuzjastycznie.

Warto dodać, że pani Lucyna Mroczek-Szymańska jest pracownikiem Muzeum Saturn w Czeladzi. Jej wyjątkowe umiejętności plastyczne znajdują swoje odzwierciedlenie w licznych artystycznych opracowaniach rozmaitych dekoracji oraz sugestywnych oprawach wydarzeń muzealnych.

 

Pozostało nam jedynie czekać na święta Bożego Narodzenia. A wtedy... Spotkajmy się wszyscy przy czeladzkiej szopce!

 

 

Zmieniony ( 14.12.2015. )