Urokliwy wieczór z prof. Białasem
Redaktor: Beata Krzemińska   
13.03.2016.

IMG_0191.JPGW czwartek gościliśmy w naszym Muzeum profesora Zbigniewa Białasa, anglistę, literaturoznawcę, wykładowcę Uniwersytetu Śląskiego, ale także autora trylogii sosnowieckiej –  powieści o Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.

W kameralnych i przytulnych wnętrzach, w ten mżysty marcowy wieczór profesor snuł swą opowieść o tym, skąd zaczerpnął inspirację do napisania „Korzeńca” i jak to się stało, że naukowiec zapragnął pisać opowieści historyczno-obyczajowe a nawet sensacyjne, osadzone w lokalnej historii. No i oczywiście co sprawiło, że nie poprzestał na jednej książce, a stworzył tryptyk. Ci spośród gości, którzy nie mieli okazji przeczytać żadnej z powieści, mogli się dowiedzieć – bardzo ogólnie i bez zdradzania szczegółów – czego dotyczy fabuła książek. Szczególną uwagę autor poświęcił ostatniemu tomowi trylogii – powieści „Tal”, która wzięła swój tytuł od pierwiastka chemicznego – metalu, który stał się narzędziem okrutnej zbrodni. „Tal” był szczególnie ważny dla naszych gości z uwagi na to, że w książce pojawiły się także czeladzkie wątki. Ku radości wiernych czytelników okazało się także, że ów wnikliwy obserwator i miłośnik  historii regionalnej planuje kolejne wydawnictwo.  

Na koniec nie zabrakło licznych pytań do profesora, dzięki którym czytelnicy mogli się na przykład dowiedzieć, która spośród książek składających się na trylogię jest przez autora najbardziej lubianą, jak wyglądają kulisy pracy nad poszczególnymi tomami i gdzie autor je zwykł pisać…

Wspaniała narracja profesora, okraszona licznymi humorystycznymi wtrętami i prowadzona z właściwym dla Niego dystansem do siebie sprawiła, że był to prawdziwie miły wieczór w doborowym towarzystwie.

                                       IMG_0205.JPG

             

Zmieniony ( 13.03.2016. )