Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Redaktor: Beata Krzemińska   
01.03.2016.

1_marca.pngTo polskie święto państwowe ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku jest corocznie obchodzone 1 marca i poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – zaciążyło na nich na lata odium „bandytów, antysemitów i złodziei”.

Zmieniony ( 01.03.2016. )
Czytaj całość
 
W objęciach dobrych słów
Redaktor: Beata Krzemińska   
29.02.2016.

drugie._1.JPGBył to koncert prawdziwie otwierający serca i rozgrzewający dusze. Przesłanie zaś wszystkich muzycznych historii okazało się najprostsze z możliwych, ale proste prawdy zawsze warto przypominać. Poczucie wspólnoty, życie dobre i spełnione, zaufanie i miłość – oto recepta na chaos świata.

 

Zmieniony ( 29.02.2016. )
Czytaj całość
 
Słowo w roli głównej, czyli spotkanie z poezją śpiewaną
Redaktor: Beata Krzemińska   
22.02.2016.

indeks_4.jpgJeśli w piosence szukasz drugiego dna i chcesz, żeby śpiewana historia dawała do myślenia, najnowszy koncert z cyklu "Muzyczne Piątki" jest dla Ciebie.

26 lutego o godz. 18.00 z autorskim repertuarem wystąpi zespół Drugie Piętro w składzie: Mariola Górska (wokal), Gabriela Kasprzak (wokal, gitara, pianino), Marian Górski (wokal, gitara, harmonijka), Eugeniusz Niewolik (wokal, pianino), Piotr Górski.

Zapraszamy na klimatyczne spotkanie wypełnione utworami, do których treść napisało zwykłe, codzienne życie.

Zmieniony ( 22.02.2016. )
 
71. rocznica powrotu Dzieci Potulic do Czeladzi
Redaktor: Beata Krzemińska   
22.02.2016.

IMG_0064.JPGNajpierw były aresztowania całych rodzin przeprowadzane w ramach akcji „Oderberg” w nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r., potem dramatyczne odłączenie dzieci od matek, a następnie ich tułaczka przez obozy przejściowe tzw. Polenlagry m.in. w Pogrzebieniu, Kietrzu, Gorzycach, Rybniku, Raciborzu, Bohuminie, Beneszowie, Żorach i wreszcie końcowy obóz w Potulicach, do którego najmłodsi trafili w sierpniu 1944 roku.

 

Zmieniony ( 22.02.2016. )
Czytaj całość
 
Szkolny etap Konkursu Wiedzy o Czeladzi już za nami
Redaktor: Beata Krzemińska   
17.02.2016.

 

logo_konkursu_wiedzy_o_czeladzi.jpgPierwsza runda tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Czeladzi odbyła się 2 lutego w szkołach podstawowych oraz dnia następnego w murach trzech gimnazjów. Tym razem przebiegała ona pod hasłem „Czeladź - znam swoje miasto”. Do szkolnych zmagań przystąpiło 221 piątoklasistów i 170 uczniów kl. II gimnazjów. Wszyscy z zapałem podjęli się trudu rozwiązania w ciągu 30 minut testu składającego się z 15 zadań o różnej trudności i sprawdzającego rozległość wiedzy w zakresie historii naszego miasta. Ten swoisty rodzaj egzaminu, inny dla każdej kategorii wiekowej, został przygotowany przez głównego organizatora, tj. Muzeum Saturn. Aby zakwalifikować się do etapu finałowego, a tym samym znaleźć się w najlepszej dwójce danej szkoły trzeba było odpowiedzieć poprawnie na jak największą liczbę pytań.

 

Zmieniony ( 17.02.2016. )
Czytaj całość
 
Wystartowała Muzealna Akademia Seniora
Redaktor: Beata Krzemińska   
16.02.2016.

 

image_1165.jpgMuzealna Akademia Seniora to najnowsze przedsięwzięcie Muzeum Saturn zorganizowane w oparciu o projekt Śląskie dla Seniora - Śląska Karta Seniora koordynowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Uroczystą inaugurację, w dniu 16 lutego, poprowadziła dyrektor placówki Iwona Szaleniec podkreślając znaczenie działań podejmowanych w ramach programu mobilizującego seniorów oraz dającego szansę na prowadzenie przez nich aktywnej doczesności w obszarze szeroko pojętej edukacji i kultury.

 

Zmieniony ( 16.02.2016. )
Czytaj całość
 
Misie, turonie, trzaskacze… rzecz o obrzędowości zagłębiowskiej.
Redaktor: Beata Krzemińska   
15.02.2016.

dobr__3___800x531_.jpgW ubiegły piątek, 12 lutego, mieliśmy okazję gościć w naszym Muzeum Panią Dobrawę Skonieczną-Gawlik, etnologa, kustosza Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, doktorantkę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas swojego wykładu pt. „Czas zabawy i czas skupienia – dwa aspekty obrzędowości ludowej mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego” odbywającego się w ramach cyklu „Wieczory Historyczne na Saturnie” Pani Dobrawa opowiedziała gościom o tradycyjnej obrzędowości mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Dodać należy, że prelegentka zajmuje się badaniem tego tematu od blisko 15 lat, a jednym z efektów jej pracy był projekt „Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Wraz z mężem, Bartoszem, pasjonatem etnografii i fotografem, Pani Dobrawa od wielu lat uczestniczy w dorocznych świętach i unikatowych, tradycyjnych obrzędach, odbywających się we różnych miejscach Zagłębia, rejestrując ich przebieg i badając genezę. Zaprzyjaźnieni z miejscową społecznością badacze wykonują dokumentację fotograficzną, dzięki której powstał bogaty zbiór ikonograficzny, utrwalający wciąż żywe, a słabo znane szerszemu odbiorcy tradycje.

 

Zmieniony ( 18.02.2016. )
Czytaj całość
 
Zapraszamy na Wieczór Historyczny na Saturnie!
Redaktor: Beata Krzemińska   
09.02.2016.

intro_1024x732.jpgTłusty czwartek za nami, podobnie jak ostatni weekend karnawału. Nadchodzi Wielki Post a zatem czas zadumy i refleksji, przygotowujący do przeżycia najważniejszych chrześcijańskich świąt – Wielkiej Nocy. W związku z tym już w najbliższy piątek, 12 lutego, o godzinie 17:00, w ramach kolejnego Wieczoru Historycznego na Saturnie zapraszamy państwa na wykład pod tytułem „Czas zabawy i czas skupienia – dwa aspekty obrzędowości ludowej mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego”, który wygłosi Pani Dobrawa Skonieczna-Gawlik, etnolog z Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Prelegentka, od wielu lat zajmująca się badaniem tradycji i zwyczajów praktykowanych przez Zagłębiaków, opowie o tym, jak świętowano zakończenie karnawału i z jakimi obrzędami nieodzownie związany był okres wielkopostny.

Tym samym informujemy, że z przyczyn obiektywnych odwołaniu uległ zapowiedziany wcześniej wykład dr hab. Bożeny Czwojdrak. Przepraszamy!

 Zapraszamy Państwa na piątkowe spotkanie!

Zmieniony ( 09.02.2016. )
 
Popołudnie z dokumentem
Redaktor: Beata Krzemińska   
09.02.2016.

z19322903Q_Archiwalne_dokumenty_znalezione_przez_straz_miejsk.jpgNajnowsza wystawa w Muzeum Saturn, uroczyście otworzona 5 lutego, adresowana jest do wszystkich, którzy chcą bliżej zapoznać się z dziejami Archiwum Państwowego w Katowicach oraz zadaniami realizowanymi przez tę instytucję. Za sprawą autorów ekspozycji- dra Tomasza Hajewskiego i dra Mirosława Węckiego - stanowi ona niezbędne kompendium wiedzy na tematy archiwistyki, jak też dyplomatyki, czyli nauki o dokumencie popularyzując przy tym całość dokumentacji zgromadzonej w istniejącym od 83 lat historycznym archiwum z siedzibą w stolicy Górnego Śląska. Idea twórcza sprowadzona została do dwutorowej prezentacji placówki, zatem z jednej strony wystawa ukazuje specyfikę działalności urzędu w zakresie gromadzenia, przechowywania, udostępniania oraz konserwacji materiałów źródłowych, z drugiej zaś najcenniejsze, autentyczne dokumenty z bogactwa archiwaliów od średniowiecza do czasów współczesnych.

Zmieniony ( 09.02.2016. )
Czytaj całość
 
Archiwalia – historia zatrzymana na papierze
Redaktor: Beata Krzemińska   
02.02.2016.

Logo_gif.jpgMuzeum Saturn serdecznie zaprasza 5 lutego o godz. 17.00 na wernisaż najnowszej wystawy zatytułowanej „Był sobie dokument…”. Ekspozycja przygotowana na okoliczność jubileuszu 75-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Katowicach składa się z dwóch części: pierwszą stanowi prezentacja dokumentów będących w posiadaniu Archiwum- od najstarszych (z okresu panowania Piastów opolskich) po współczesne z przełomu XX/XXI wieku, które dla większej wyrazistości zostały ukazane na tle wybranych wydarzeń z historii Górnego Śląska. Druga część wystawy nosi charakter „ścieżki dydaktycznej” i jej zadanie polega na zaznajomieniu odbiorcy z klasycznym obiegiem dokumentu od wystawcy do archiwum, a także sposobami oraz ograniczeniami w zakresie współczesnych metod archiwizowania.

Ekspozycję, użyczoną dzięki uprzejmości katowickiego AP, okrasi wykład jednego z jej twórców dra Mirosława Węckiego pt. „Archiwum Państwowe w Katowicach. Historia i zasób archiwaliów do dziejów Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego”.

Zmieniony ( 02.02.2016. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 11 - 20 z 464