Piątek pod znakiem tanga
Redaktor: Beata Krzemińska   
01.02.2016.

Sequence 01.Still001_1.jpgBył to koncert, w czasie którego muzycy rudzkiego zespołu Trio Appassionata w składzie: Klaudia Krause, Łukasz Grabiński, Mirosław Krause z powodzeniem przenieśli wszystkich melomanów do świata legendarnego argentyńskiego tanga Astora Piazzoli oraz Carlosa Gardela dając przy tym wyraz swoich fascynacji kulturą Ameryki Południowej. Składowe charakterystycznego klimatu muzycznego – rytmiczność, dynamika, ekspresja – wyzwolone dzięki doskonałemu mariażowi fortepianu, skrzypiec i akordeonu pozwoliły słuchaczom całkowicie rozsmakować się w żarliwych, pełnych napięcia kompozycjach.

 

Zmieniony ( 02.02.2016. )
Czytaj całość
 
71. lat temu do Czeladzi wkroczyła Armia Czerwona
Redaktor: Beata Krzemińska   
27.01.2016.

2013_kal_kartka_01_27.jpg27 stycznia przypada 71. rocznica „wyzwolenia” Czeladzi spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Czerwoną, której ofensywa ruszyła 12 stycznia. Szybko została przełamana niemiecka obrona nad Wisłą, a w kierunku Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego zaczęły zbliżać się wojska I Frontu Ukraińskiego marszałka Iwana Koniewa.

Czytaj całość
 
Muzealny rytuał muzyczny
Redaktor: Beata Krzemińska   
25.01.2016.

Bez tytułu_1.pngDehnelów 10 to adres znany wielu czeladzianom, którzy cenią sobie szczególną, koncertową atmosferę i bezpośredni kontakt z artystami.

Muzeum Saturn proponuje zatem udział w pierwszym w 2016 r. wydarzeniu z cyklu „Muzyczne piątki” będącym (właśnie) swoistym rytuałem pozwalającym całkowicie zatracić się w niezwykłym świecie dźwiękami opowiadanym. Tym razem wraz z zespołem Trio Appassionata w składzie: Klaudia Krause (fortepian, aranżacja), Łukasz Grabiński (skrzypce), Mirosław Krause (akordeon) zachęcamy do cudownego zapomnienia się w rytmie tanga.

Na program koncertowy złożą się utwory z wielu stron świata wykonane we współczesnych aranżacjach.

Zapraszamy 29 stycznia o godz. 18.00. 

 
SERATA ITALIANA, czyli wieczór włoski za nami!
Redaktor: Beata Krzemińska   
25.01.2016.

12507383_827100270734701_3751487161675362183_n.jpgW piątek, 22 stycznia, w zimowy i mroźny wieczór w Muzeum Saturn zapanowała prawdziwie gorąca atmosfera. A to nie tylko za sprawą tłumnie przybyłych na imprezę gości, którym niw przeszkadzał siarczysty mróz, ale przede wszystkim dzięki pogodzie ducha właściwej dla naszych włoskich gości i tematowi słonecznej Italii.

Zmieniony ( 26.01.2016. )
Czytaj całość
 
153 lata temu wybuchło powstanie styczniowe
Redaktor: Beata Krzemińska   
22.01.2016.

2013_kal_kartka_01_22.jpg22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX w. zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Powstańcy, mimo niewystarczającego uzbrojenia i braków kadrowych, atakowali rosyjskie placówki praktycznie na terenie całego Królestwa Polskiego. Przewaga rosyjska była bardzo wyraźna, w związku z tym Polacy przyjęli taktykę wojny partyzanckiej, nękając przeciwnika niespodziewanymi atakami, nie podejmując otwartej walki. Większe bitwy stoczyły oddziały powstańcze A. Kurowskiego (17 II 1863 pod Miechowem), M. Langiewicza (24 lutego pod Małogoszczą oraz 17-18 III 1863 pod Chrobrzem i Grochowiskami), M. Heidenreicha (8 VIII 1863 pod Żyrzynem), K. Kality (17 I 1864 pod Lubienią i Iłżą).

Zmieniony ( 22.01.2016. )
Czytaj całość
 
Zaproszenie na „Wieczór włoski – Włosi w Zagłębiu Dąbrowskim”
Redaktor: Beata Krzemińska   
15.01.2016.

ImagenSecc_47.jpgJuż w najbliższy piątek, 22 stycznia o godzinie 17:00, zapraszamy Państwa na kolejny „Wieczór historyczny na Saturnie”, który tym razem upłynie pod znakiem wszystkiego, co włoskie. W ten zimowy, mroźny dzień proponujemy zatem prawdziwie gorącą atmosferę rodem ze słonecznej Italii i sowitą porcję wiedzy o historii zagłębiowsko-włoskiej i włoskiej kulturze.

Temat Włoch i Włochów przełożymy na naszą lokalną przestrzeń. Olga Lubecka, z Towarzystwa Przyjaciół Będzina, zabierze wszystkich w podróż po Zagłębiu Dąbrowskim śladami mieszkających tu niegdyś Italczyków. Przekonają się Państwo, że było ich naprawdę sporo i często mocno zaznaczyli się w naszej regionalnej historii. Dowiemy się skąd przybywali, jakie motywy skłaniały ich do podróży do odległej i nieprzyjaznej pod względem klimatycznym Polski oraz jaka była ich opinia o tym, co tu zastali. Następnie czeka nas potężna dawka włoskiej muzyki w wykonaniu rodowitego Włocha z Pulii, Antonio Palermo, któremu akompaniować będzie Tobiasz Nykamowicz.

Nie przegapcie Państwo tego wyjątkowego spotkania! Zapraszamy serdecznie!

Zmieniony ( 15.01.2016. )
 
Miejsce przyjazne Seniorom
Redaktor: Beata Krzemińska   
14.01.2016.

Śląskie_1.jpgZ przyjemnością informujemy, że Muzeum Saturn zostało partnerem projektu Śląskie dla Seniora - Śląska Karta Seniora koordynowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Inicjatywa ta skierowana jest do osób, które ukończyły 60. rok życia.

Zapraszamy wszystkich seniorów do wspólnego ciekawego spędzania czasu, jak również rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań poprzez pryzmat tego wszystkiego, co zwie się HISTORIĄ. Wiecznie młodych duchem czeladzian zachęcamy do wstąpienia w elitarne szeregi Muzealnej Akademii Seniora. Zajęcia będą odbywać się w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum Saturn przy ul. Dehnelów 10.

Na chętnych czekają, prowadzone przez pracowników naukowych czeladzkiego muzeum, wykłady, zajęcia warsztatowe, panele dyskusyjne, kuratorskie oprowadzanie po wystawach, a także – NOWOŚĆ – kursy z historii sztuki. Muzealna Akademia startuje już 16 lutego. W ramach projektu wszyscy seniorzy mają także prawo do 10% rabatu na zakup wszystkich wydawnictw muzealnych.

Szczegółowych informacji udzielają: Beata Krzemińska (tel. 32 265 42 93) oraz Anna Binek-Zajda (tel. 32 265 42 98).

 

                                                           Zapraszamy serdecznie!

 
Zapraszamy do lektury Oficyny Saturnowskiej
Redaktor: Beata Krzemińska   
12.01.2016.

oficyna_logo.jpgNajnowszy numer informatora muzealnego otwiera podsumowanie minionego roku obfitującego w wiele niebagatelnych wydarzeń kulturalnych. Dwanaście miesięcy bogatych w różnorakie inicjatywy kulturalne stanowią wspaniały dowód na ogromny potencjał czeladzkiej placówki muzealnej najwyraźniej uzewnętrzniający się w szerokich działaniach, daleko zresztą wykraczających poza standardowe czynności, na rzecz propagowania historii i kultury przybierających atrakcyjną konwencję przystosowaną dla różnych środowisk. Uwadze czytelników polecamy także artykuł przybliżający sylwetkę Ludwika Twyrdego mierniczego kopalni "Czeladź" będącego zarazem symbolicznym hołdem dla autora pierwszego opracowania historii tego zakładu od czasów najdawniejszych do roku 1960. Pośród innych szkiców rekomendujemy również ten akcentujący apel o pomoc w ustaleniu losów Giovanniego Michelettiego, z pochodzenia Włocha, którego nagrobek znajduje się cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej.

Na kolejnych stronach Oficyny ponadto zaproszenia do skorzystania z urozmaiconej oferty przedsięwzięć edukacyjno - artystycznych przygotowanych na pierwszy kwartał 2016 roku.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Oficyna Saturnowska.

Zachęcamy do czytania

 
Poznaj Dąbrowę Górniczą!
Redaktor: Beata Krzemińska   
10.01.2016.

DSC_0160.jpg

Szczególną okazję do zrealizowania tego apelu przynosi rok bieżący - bowiem w 2016 r. przypadają 100. urodziny Dąbrowy Górniczej. Uroczysty jubileusz najmłodszego miasta w Zagłębiu Dąbrowskim stanowi swoisty pretekst do nieszablonowego przedstawienia jego historii przez Muzeum Saturn, flagową instytucję kulturalną z kolei najstarszego zagłębiowskiego miasta. Dzięki najnowszej wystawie, której otwarcie miało miejsce 8 stycznia, zwiedzający mogą z łatwością sukcesywnie przenosić się ponad stulecie wstecz, by zobaczyć jak wyglądała Dąbrowa, a to za sprawą ówczesnych jej wizerunków utrwalonych na pocztówkach oraz fotografiach.

 

Zmieniony ( 12.01.2016. )
Czytaj całość
 
Historia Dąbrowy Górniczej na pocztówkach i fotografii zapisana
Redaktor: Beata Krzemińska   
07.01.2016.

herb_dabrowa.jpgMuzeum Saturn serdecznie zaprasza 8 stycznia 2016 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy zatytułowanej Urok dawnego miasta. Dąbrowa Górnicza na starej fotografii i pocztówce ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.

Obchodzona w 2016 r. 100. rocznica nadania Dąbrowie praw miejskich jest doskonałą okazją, by za pomocą niepozornych, różnorodnych kartoników od lat przeżywających swój renesans i odznaczających się znakomitymi walorami historycznymi bliżej poznać przeszłość tego najmłodszego miasta zagłębiowskiego.

Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład multimedialny poświęcony historii ukrytej na kartach pocztowych, pieczęciach i widokówkach, który wygłosi Michał Plutarski z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

Zmieniony ( 12.01.2016. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 21 - 30 z 464