Kolekcja młynków Zbigniewa Niedbały w Muzeum Saturn
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
07.03.2012.

Od 9 marca w Muzeum Saturn można będzie podziwiać wyjątkową kolekcję ręcznych młynków do kawy i pieprzu gromadzoną od przeszło 20.lat przez wojkowiczanina Zbigniewa Niedbałę. Ten oryginalny zbiór prezentowany był już na wielu pokazach i wystawach, mowa była o nim i jego twórcy w telewizji, rozpisywała się prasa, głoszono na falach eteru. 

 

Czytaj całość
 
3 latka Muzeum Saturn
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
03.03.2012.

To już 3. lata od kiedy Muzeum Saturn w Czeladzi rozpoczęło oficjalnie swą działalność. Nasze narodziny poprzedziły najpierw wieloletnie dyskusje na temat potrzeby istnienia tego typu instytucji w mieście, później ponad 5-letni okres funkcjonowania przy miejskiej książnicy Czeladzkiej Izby Tradycji, aż wreszcie wielomiesięczny czas tworzenia nowego organizmu. 

 

Czytaj całość
 
Mundurowo w Muzeum Saturn
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
02.03.2012.

Wystawa „Paszporty krajów Unii Europejskiej” prezentowana obecnie w Muzeum Saturn przyciągnęła uwagę uczniów z klas drugich o profilu wojskowym z Zespołu Szkół nr 1 w Czeladzi, którzy wraz z opiekunami odwiedzili naszą placówkę w pierwszy dzień marca. Początkowym punktem wizyty było obejrzenie ekspozycji historycznych paszportów, pochodzących ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i zawierającej archiwalne oraz współczesne wzory paszportów 27 krajów Unii Europejskiej.

Zmieniony ( 02.03.2012. )
Czytaj całość
 
Filmowy pałac ziemi obiecanej
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
01.03.2012.

W ostatnim czasie, biblioteka Muzeum Saturn powiększyła się o dwutomową, bardzo interesującą pozycję książkową przygotowaną pod red. Ewy M. Bladowskiej i wydaną z okazji jubileuszu 25-lecia Muzeum Kinematografii w Łodzi pod tytułem „Filmowy pałac ziemi obiecanej”. Jedna z części: „W stronę Scheiblerów” stanowi swego rodzaju szkic historyczny dotyczący dziejów tego fabrykanckiego rodu, któremu Łódź zawdzięcza niesamowity, przemysłowy rozwój. 

Czytaj całość
 
Klasycy wygrani z pasją
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
28.02.2012.
Niezwykłą ucztą dla miłośników muzyki klasycznej był koncert fortepianowy Grzegorza Niemczuka, który odbył się 24.02.2012 r. w ramach cyklu Muzyczne Piątki w Muzeum Saturn. Ten wyjątkowo uzdolniony pianista z niezwykłym kunsztem odegrał . ”Sonatę A-Dur” W.A.Mozarta, ”Dla Elizy” L.van Beethovena, „Impromtu-B-dur” op.142 nr 3 F.Schuberta, walce z op.34 F. Chopina czy 14 „Rapsodię węgierską” F.Liszta.
 
Zmieniony ( 28.02.2012. )
Czytaj całość
 
Żegnamy Stanisława Bryłę
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
22.02.2012.

W dniu dzisiejszym dotarła do naszego Muzeum smutna wiadomość. Wczoraj – 20 lutego. 2012 roku po przebytej operacji, w szpitalu zmarł Stanisław Bryła, grodźczanin, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koła Będzin Grodziec. Dla Muzeum Saturn był wyjątkowym darczyńcą, który w listopadzie ubiegłego roku przekazał kurtkę obozową więźnia niemieckiego obozu Mittelbau Dora, jakim sam był za przynależność do Związku Orła Białego. Jutro ostatnie pożegnanie pana Stanisława Bryły w kościele Św. Katarzyny w Grodźcu.

 
Muzyka wielkich mistrzów.
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
22.02.2012.

Klasycznie i nastrojowo będzie 24 lutego o godz.18.00 w Muzeum Saturn w Czeladzi, kiedy to z recitalem fortepianowym wystąpi znany czeladzkiej publiczności, młody i bardzo uzdolniony artysta, laureat wielu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych – Grzegorz Niemczuk. W jego wykonaniu usłyszymy kompozycje Mozarta, Beethovena, Chopina, Schuberta, Liszta. Serdecznie zapraszamy.

 
W dowód pamięci o Potulicach
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
22.02.2012.

20 lutego w 67 rocznicę powrotu czeladzkich dzieci z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Potulicach w naszym mieście odbyły się uroczystości upamiętniające te chwile z udziałem osób, będących uczestnikami potulickiej gehenny. Obchody uświetnili swą obecnością : władze miasta, przedstawiciele Rady Miejskiej, placówek oświatowych i innych instytucji działających w Czeladzi. 

Czytaj całość
 
Projekt „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
17.02.2012.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Czeladzi pod kierownictwem mgr Elżbiety Wyderki uczestniczyli w programie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury pt. „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”.

Czytaj całość
 
Konkurs Wiedzy o Czeladzi
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
15.02.2012.

Muzeum Saturn we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Czeladzi jest organizatorem Konkursu Wiedzy o Czeladzi dla uczniów czeladzkich szkół. Tegoroczna tematyka konkursu wiąże się z rocznicą 750-lecia lokacji miasta. Nawiązuje też do dziejów Czeladzi, począwszy od pierwszej pisemnej wzmianki pochodzącej z 1228 roku, aż po rok 1870, kiedy odebrano naszemu miasta prawa miejskie. 

Zmieniony ( 17.02.2012. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 41 42 43 44 45 46 47 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 421 - 430 z 464