11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Redaktor: Beata Krzemińska   
10.11.2015.

11_listopada_pLAKA.jpgWYWIEŚ FLAGĘ

Zmieniony ( 10.11.2015. )
 
Informacja
Redaktor: Beata Krzemińska   
10.11.2015.

muzeum_saturn_w_czeladzi_logo_mini.jpgInformujemy, że 11 listopada (środa) w Narodowe Święto Niepodległości muzeum będzie nieczynne. Zwiedzających zapraszamy do muzeum 12 listopada (czwartek) w godz. 9.00. – 17.00.

Zmieniony ( 20.11.2015. )
 
Rysowanie polskiej granicy na wschodniej rubieży
Redaktor: Beata Krzemińska   
08.11.2015.

DSCF0020.JPGWalka o wschodnią granicę odrodzonej Polski koncentrowała się wokół jednoczesnych zmagań z Rosją białą i czerwoną, Litwinami i Ukraińcami przy bardzo niejasnej postawie Sprzymierzonych. Dlatego na wschodzie fakty dokonane znaczyły więcej niż dyplomacja.

 

Zmieniony ( 08.11.2015. )
Czytaj całość
 
Dla Ciebie śpiewam, Polsko! – wspólne śpiewanie patriotyczne
Redaktor: Beata Krzemińska   
05.11.2015.

legion.orze__.do.zapr..jpgPatriotyczne muzykowanie to uroczyste, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć. 

Zainaugurowana w 2012 r. przez Muzeum Saturn muzyczna akcja pod hasłem „Dla Ciebie śpiewam, Polsko!”, propagująca aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem. Z roku na rok przybywa coraz więcej uczestników tego wydarzenia, by jako główni wykonawcy wyśpiewywać historię Polski opisaną w pieśniach patriotycznych. Każdy gość przed rozpoczęciem uroczystości tradycyjnie otrzyma biało – czerwoną wstążkę oraz śpiewnik przygotowany przez Muzeum Saturn stanowiący również pamiątkę ze spotkania.

Bądźmy razem, by cieszyć się z wolności.

Bądźmy razem, by pamiętać…

Zapraszamy 10 listopada o godz. 17.00.

Zmieniony ( 05.11.2015. )
 
Imponujący wynik pierwszej kwesty na ratowanie zabytkowych czeladzkich nagrobków!
Redaktor: Beata Krzemińska   
04.11.2015.

bogactwo11.jpgHojność darczyńców, którzy wsparli akcję ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej przyniosła wspaniały efekt! Aż 7 326,78 zł (słownie: siedem tysięcy trzysta dwadzieścia sześć złotych, siedemdziesiąt osiem groszy) udało się zebrać podczas pierwszej, historycznej już kwesty.

Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA składa serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom.

Zmieniony ( 04.11.2015. )
 
Ratujemy od zapomnienia zabytkowe nagrobki
Redaktor: Beata Krzemińska   
03.11.2015.

582986.jpgW dniach 31 X i 1 XI w godz. od 9.00 do 17.00 po raz pierwszy w naszym mieście na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej odbyła się publiczna zbiórka pieniężna na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA.

Zmieniony ( 03.11.2015. )
Czytaj całość
 
Rok 1920. Jak pokonaliśmy bolszewików
Redaktor: Beata Krzemińska   
02.11.2015.

cud.nad.wisla_1.jpgW roku bieżącym mija 95 lat od chwili, gdy polska armia zadała przełomowe klęski siłom zbrojnym Rosji sowieckiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 powstrzymując ich pochód pod Warszawą. Dla upamiętnienia tych chwalebnych wydarzeń Muzeum Saturn zaprasza na uroczysty wernisaż wystawy zatytułowanej „Sąd Boży 1920. Wojna polsko-bolszewicka”. Ekspozycję przygotowaną przez Oficynę Wydawniczą Volumen w porozumieniu z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uzupełniają archiwalia wypożyczone z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, a także militaria pochodzące z prywatnej kolekcji Krzysztofa Bordy.

Całości dopełni okolicznościowy wykład pt. „Bitwa Warszawska: cud czy strategia? Wokół legendy Bitwy Warszawskiej”, który wygłosi Maciej Droń z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

 

Zapraszamy 6 listopada o godz.17.00.

Zmieniony ( 02.11.2015. )
 
Ratujmy czeladzkie "Powązki"!
Redaktor: Beata Krzemińska   
30.10.2015.

kwesta..jpgZ inicjatywy Towarzystwa Powszechnego „Czeladź”, Czeladzkiej Inicjatywy Samorządowej oraz Muzeum Saturn po raz pierwszy na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Za zgodą ks. proboszcza Jarosława Wolskiego, przy wsparciu Burmistrza Miasta Zbigniewa Szaleńca, 31 października i 1 listopada kilkadziesiąt osób będzie kwestować przy bramach wejściowych parafialnej nekropoli. Kwestujący będą posiadali imienne identyfikatory oraz oznakowane puszki-skarbonki. Wśród zbierających datki na renowację zabytkowych nagrobków obok członków inicjatorskich organizacji znajdą się osoby życia publicznego z Burmistrzem i Wiceburmistrzami Miasta Czeladź, radni, działacze społeczni, aktywiści innych stowarzyszeń i wolontariusze.

Najstarszy, powstały ok. 1750r. cmentarz, należący do parafii św. Stanisława BiM jest miejscem wiecznego spoczynku kilkunastu pokoleń czeladzian. Datowane na poł. XIX w., zachowane do dziś najstarsze nagrobki, niejednokrotnie będące dziełami sztuki rzeźbiarskiej i kamieniarskiej, w większości są w tragicznym stanie i wymagają zabiegów renowacyjnych. Zabytkowe groby pozbawione opieki niszczeją z roku na rok coraz bardziej. Bez naszej pomocy w ciągu najbliższych lat bezpowrotnie stracimy najbardziej charakterystyczne symbole czeladzkiego cmentarza.

Prosimy o wsparcie naszej kwesty. Dzięki Państwa szczodrości zachowane zostaną dla przyszłych pokoleń rzeźbiarskie perełki czeladzkiej nekropolii, dzieła które wyszły ze znamienitych zakładów kamieniarskich Corradiniego czy Zagórskiego.

Ratujmy czeladzkie „Powązki.

Zmieniony ( 30.10.2015. )
 
Zapalmy znicz pamięci
Redaktor: Beata Krzemińska   
30.10.2015.

wiesci-znicz_1.jpgJest już tradycją, że przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych pracownicy Muzeum Saturn odwiedzają groby osób zasłużonych dla Czeladzi, symboliczne miejsca pamięci, mogiły żołnierskie oraz nagrobki byłych włodarzy naszego miasta. Przystankom przy tych miejscach towarzyszy zapalenie zniczy. To zarazem dobry moment na przywołanie w pamięci osób, których obecność na trwałe pozostawiła ślad w historii miasta, a które już odeszły. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

Święto Zmarłych to również wspomnienie o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny oraz pamięć o samotnych żołnierskich grobach. Przystańmy przy tych mogiłach i czeladzkich pomnikach. Zapalmy znicz pamięci.

Zmieniony ( 30.10.2015. )
 
Promocja książki „Osiedle patronackie Piaski. Historia i architektura”
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
29.10.2015.

DSCF0184.jpg

W dniu wczorajszym w naszym Muzeum miała miejsce promocja książki „Osiedle patronackie Piaski. Historia i architektura”, powstałej przy współpracy Towarzystwa Powszechnego „Czeladź” i Muzeum Saturn. Autorkami książki są Stefania Lazar i Anna Binek-Zajda, pracownicy naukowi czeladzkiego Muzeum. W trakcie wieczoru promocyjnego historyczki opowiedziały o tym, co nowego udało im się ustalić w toku badań nad historią rozwoju osiedla robotniczego na Piaskach – jednego z największych tego typu założeń w województwie, z całą zaś pewnością jednego z najbardziej kompletnych i wartościowych pod względem architektonicznym i zabytkowym. Pierwszy raz autorzy pokusili się o analizę architektury założenia, która stała się wiodącym tematem wydawnictwa.

 

 

Zmieniony ( 30.10.2015. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 51 - 60 z 464