Spotkanie z piosenką retro
Redaktor: Beata Krzemińska   
27.10.2015.

Synced_Sequence.Still020.jpg„Miłość ci wszystko wybaczy”, „Tango Milonga”, „Czy Pani Marta jest grzechu warta”, „Ada to nie wypada” i inne tak bardzo znane melodie sprzed lat rozbrzmiewały w piątek, 23 października w Muzeum Saturn, podczas elitarnego spektaklu „Szlagiery szampańskiej ery”. Koncert, podczas którego słuchacze przenieśli się do złotej epoki dwudziestolecia międzywojennego pełnej futer, szampana i szalonych flirtów, kiedy to rodziły się niezapomniane utwory Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Zygmunta Białostockiego do słów takich poetów jak Julian Tuwim, Marian Hemar, Andrzej Włast, Jerzy Jurandot, brawurowo wykonali wrocławscy artyści: Anna Dreko, Jolanta Chełmicka, Tomasz Kwietko-Bębnowski, Krzysztof Tysnarzewski i Jan Węglowski.

 

Zmieniony ( 04.11.2015. )
Czytaj całość
 
Zapraszamy na promocję książki!
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
26.10.2015.

osiedle.jpgW wtorek, 27 października o godzinie 17:00, zapraszamy do Muzeum Saturn na promocję książki „Osiedle patronackie Piaski. Historia i architektura” autorstwa Stefanii Lazar i Anny Binek-Zajdy, pracowników naukowych naszej instytucji. Publikacja jest pierwszą próbą naukowego podsumowania zarówno początków historii powstania Kopalni „Czeladź” jak i procesu rozwoju osiedla robotniczego oraz specyfiki jego architektury. Książka powstała w wyniku współpracy Towarzystwa Powszechnego „Czeladź” z Muzeum Saturn i została sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach zadania publicznego „Piaski-postindustrialna perła województwa śląskiego”.
Zapraszamy serdecznie!

 

Zmieniony ( 05.11.2015. )
 
Otwarcie cyklu „Znasz li swój region” i Królewskie Miasto Będzin!
Redaktor: Beata Krzemińska   
19.10.2015.

12116001_1103794996305038_8132763812196345631_n.jpgW piątkowy wieczór 16 października, w Muzeum Saturn zainaugurowaliśmy nowy cykl spotkań „Znasz li swój region? Wieczory historyczne na Saturnie”. W ramach szeregu proponowanych tematów, prezentowanych podczas „wieczorów” znajdą się: historia ościennych, ale i nieco bardziej odległych miast położonych zarówno w Zagłębiu Dąbrowskim jak i na Śląsku, szkice sylwetek wybitnych, ale czasem zapomnianych ludzi, mających znaczenie dla naszej lokalnej historii oraz bezcenna choć często niedoceniana architektura.

Zmieniony ( 19.10.2015. )
Czytaj całość
 
Szlagiery szampańskiej ery
Redaktor: Beata Krzemińska   
19.10.2015.

WroclawskiTeatrPiosenki-Spektakle-SzlagierySzampanskiejEry-szlagiery_400_1.jpgMuzeum Saturn zaprasza 23 października o godz. 18.00 na fantastyczny show w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Piosenki: Anny Bajer, Jolanty Chełmickiej, Tomasza Kwietko- Bębnowskiego, Krzysztofa Tysnarzewskiego i Jana Węglowskiego. Razem z nimi powędrujemy po warszawskich, lwowskich i berlińskich, dawno już nie istniejących, kabaretach oraz teatrach rewiowych.

Przedstawienie wypełnią znane i lubiane piosenki dwudziestolecia międzywojennego we współczesnej aranżacji Bogusława Klimsy, uzupełnione lekkimi w formie informacjami na temat tamtej, zaiste szampańskiej ery.

 

Serdecznie zapraszamy

Zmieniony ( 19.10.2015. )
 
Zapraszamy do lektury Oficyny Saturnowskiej
Redaktor: Beata Krzemińska   
19.10.2015.

oficynka..jpgNajnowszy numer informatora muzealnego otwiera propozycja zakupu kolekcjonerskiego kalendarza na nadchodzący 2016 rok, przedstawiającego archiwalne fotografie starej Czeladzi wykonane w 1913 r. przez zasłużonych członków Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości: Bronisławę Kondratowiczową i Juliusza Kłosa. Uwadze czytelników polecamy przy tym interesujący artykuł przybliżający chwalebne dzieje tego stowarzyszenia i jego nieocenione zasługi dla kultury polskiej. Niewątpliwie warto zaznajomić się również z podsumowaniem trzyczęściowego projektu opracowanego i zrealizowanego przez Muzeum Saturn we współpracy z Towarzystwem Powszechnym „Czeladź” zatytułowanego „Piaski – postindustrialna perła województwa śląskiego”. W numerze nie zabrakło tematu dyskusyjnego dotykającego wysuniętej przez dyrektorów kopalń „Saturn” i „Czeladź” idei „gminy przemysłowej”. Pośród innych szkiców rekomendujemy także zajmującą lekturę drugiej i ostatniej zarazem części tekstu autorstwa Marcina Wądołowskiego z krakowskiej Akademii Ignatium dotyczącego najstarszych losów wsi Jakubowice.

Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o minionych wydarzeniach muzealnych, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na ostatni kwartał 2015 roku.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Oficyna Saturnowska.

Zachęcamy do czytania

Zmieniony ( 19.10.2015. )
 
Znasz li swój region? Nowy cykl spotkań!
Redaktor: Beata Krzemińska   
13.10.2015.

B__dzin_w_okresie_mi__dzywojennym___05.jpgJuż w najbliższy piątek, 16 października o godzinie 17:00, zapraszamy wszystkich miłośników lokalnej historii na nowy cykl spotkań: „Znasz li swój region?”, który przybliżać będzie historię zarówno sąsiednich, jak i nieco bardziej oddalonych miast naszego śląsko-zagłębiowskiego regionu. Okazuje się bowiem, że o historii leżących „za mieszą” miejscowości, w których pracujemy i przez które codziennie przejeżdżamy, wiemy naprawdę niewiele. Pierwszym miastem, którego miłośnicy zagoszczą w Muzeum, jest Będzin, którego dzieje sięgają czasów wczesnego średniowiecza a nawet wcześniej, a którego historia przez wieki przeplatała się z historią Czeladzi. W podróż do Królewskiego Miasta Będzina, w którą zabiorą nas członkowie Towarzystwa Przyjaciół Będzina z jego prezesem Marcinem Lazarem na czele, zainauguruje „Wieczory historyczne na Saturnie”, w ramach których odbywać się będą spotkania poświęcone ważnym ale i mało znanym wydarzeniom, znamienitym i zapomnianym postaciom czy architekturze naszego regionu – tej bezcennej i niedocenianej.

 

Zmieniony ( 13.10.2015. )
 
Konferencja naukowa już za nami
Redaktor: Beata Krzemińska   
30.09.2015.

Zaproszenie1_jpg.jpg29 września w Muzeum Saturn odbyła się konferencja naukowa pt. „Niedoceniane dziedzictwo. Osiedla robotnicze województwa śląskiego”, objęta patronatem Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Podczas sesji swoje referaty zaprezentowali badacze i muzealnicy z różnych ośrodków naukowych i kulturalnych z całego województwa.

Zmieniony ( 30.09.2015. )
Czytaj całość
 
Ogień z wodą, czyli o połączeniu muzyki klasycznej z rockową
Redaktor: Beata Krzemińska   
27.09.2015.

15272_3.jpgNowoczesne, czerpiące z melodii rockowej, brzmienie i znane dzieła z kanonu muzyki klasycznej. Ta bezbłędna receptura przyczyniła się do oszałamiającego sukcesu zespołu Need For Strings, który wystąpił w ostatni piątek września w Muzeum Saturn.

 

 

Zmieniony ( 29.09.2015. )
Czytaj całość
 
76. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego
Redaktor: Beata Krzemińska   
27.09.2015.

flaga_1944.jpgPo agresji niemieckiej i radzieckiej we wrześniu 1939 roku państwo polskie nie przestało istnieć. Trwało ono jako Polskie Państwo Podziemne. Mimo bezwzględnego terroru funkcjonowały wszystkie jego organa, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Było kierowane przez w pełni legalne i uznawane na Zachodzie władze naczelne: Prezydenta, Rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Określenie: Polskie Państwo Podziemne pojawiło się po raz pierwszy w okupowanym kraju na łamach Biuletynu Informacyjnego w dniu 13 stycznia 1944 roku.

Zmieniony ( 27.09.2015. )
Czytaj całość
 
Niedoceniane dziedzictwo. Osiedla robotnicze województwa śląskiego.
Redaktor: Beata Krzemińska   
23.09.2015.

2__2_.jpgTowarzystwo Powszechne „Czeladź” oraz Muzeum Saturn zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji naukowej pt. „Niedoceniane dziedzictwo. Osiedla robotnicze województwa śląskiego”, która odbędzie się 29 września 2015 roku w siedzibie Muzeum przy ul. Dehnelów 10. Konferencja została objęta patronatem naukowym przez Zakład Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Zmieniony ( 23.09.2015. )
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 61 - 70 z 464