Kalendarz 2016 – Czeladź 1913 roku w obiektywie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
22.09.2015.

001.jpgJuż po raz trzeci Muzeum Saturn w Czeladzi jest wydawcą historycznego kalendarza służącego nie tylko odliczaniu kolejnych dni, ale przede wszystkim będącego swoistą pamiątką, na którą z pewnością pożądliwie zerkać będą wszyscy pasjonaci dziejów Czeladzi i miłośnicy jej archiwalnych obrazów. Kilkadziesiąt czarno-białych fotografii obiektów, dziś nieistniejących, a nierozerwalnie związanych z naszym miastem – tak w skrócie wygląda ów kalendarz, opublikowany specjalnie na okoliczność przypadającej w nadchodzącym roku 110. rocznicy powstania Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, stowarzyszenia stawiającego sobie za cel ochronę zabytków i polskiego dziedzictwa kultury.

Wizerunki Czeladzi sprzed lat utrwalone na szklanych negatywach, będące dziełem zasłużonych członków Towarzystwa – Bronisławy Kondratowiczowej oraz Juliusza Kłosa, zostały po raz pierwszy zaprezentowane czeladzianom w 2011 r. podczas wystawy „Na szkle zapamiętane” zorganizowanej we współpracy z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dzisiaj ten unikatowy i jakże cenny zbiór na łamach najnowszego wydawnictwa Muzeum Saturn znów trafia do szerokiego kręgu odbiorców.

Serdecznie zachęcamy do zakupu tego wyjątkowego kalendarza, a wraz z nim do nostalgicznej wędrówki po zaułkach starej Czeladzi.

Kalendarz w cenie 18,00 zł można nabyć w Muzeum Saturn w godzinach pracy instytucji.

Zmieniony ( 22.09.2015. )
 
Muzyczny piątek na rockowo!
Redaktor: Beata Krzemińska   
22.09.2015.

indeks_1.jpgPrawdziwy rockowy show w wykonaniu pięknych kobiet grających największe hity rocka i muzyki klasycznej, a wszystko to na instrumentach smyczkowych zainauguruje najnowszą edycję „Muzycznych Piątków” w Muzeum Saturn. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Need For Strings stanowiący niezwykle energetyczną mieszaninę subtelnej kobiecości, wirtuozerii i mistrzowskich popisów oraz niekwestionowaną siłę największych przebojów muzyki rockowej.

Mocne wrażenia gwarantowane!

Zapraszamy już w najbliższy piątek, 25 września o godz. 18.00.

Zmieniony ( 22.09.2015. )
 
Piaski - pełne piękna i magii
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
21.09.2015.

IMG_6576.jpgJak sprawić, by współczesny obraz Starych Piasków intrygował swym niezaprzeczalnie wielkim potencjałem, zachwycał odmiennością i śmiało odsłaniał zachowane ślady ponad stuletniej przeszłości? Otóż należy najpierw zaprosić utalentowanego fotografika potrafiącego dostrzec subtelną urodę tego miejsca, by jego kunszt, nieobojętny też na pewną tajemnicę, pozwolił potem zamknąć wszystkie elementy specyficznej zurbanizowanej przestrzeni w kadrze.

Zmieniony ( 23.09.2015. )
Czytaj całość
 
Europejskie Dni Dziedzictwa 2015
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
18.09.2015.

Już  w najbliższy weekend, 19 i 20 września, odbędzie się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa – międzynarodowej akcji promującej europejskie zabytki. Hasłem przewodnim tegorocznych EDD jest „Utracone dziedzictwo”. Muzeum Saturn, po raz kolejny włączy się w tę wyjątkową akcję. W tym roku proponujemy Państwu zwiedzanie wystawy „Osiedle patronackie Piaski. Niedoceniane dziedzictwo”, prezentującej robotnicze założenie mieszkaniowe kopalni „Czeladź”, powstałe w okresie 1882-1932. Niezwykła architektura i zachowana do dnia dzisiejszego kompletność założenia sprawiają, że osiedle Piaski jest jednym z najcenniejszych zabytków postindustrialnego dziedzictwa regionu. Autorem fotografii jest Krystian Niedbał, utalentowany fotograf młodego pokolenia, zajmujący się między innymi fotografią obiektów postindustrialnych.

Zwiedzanie ekspozycji możliwe będzie:

W sobotę, 19 wrześniach, w godzinach 11:00-15:00

W niedzielę, 20 września, w godzinach 13:00-17:00

Zapraszamy!

Zmieniony ( 18.09.2015. )
 
17 września – 76. rocznica sowieckiej agresji na Polskę
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
17.09.2015.

76 lat temu, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny wschodnie Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole podpisanym w dniu 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (pakt Ribbentrop-Mołotow). Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

 

Zmieniony ( 17.09.2015. )
Czytaj całość
 
Osiedle patronackie Piaski. Niedoceniane dziedzictwo.
Redaktor: Aneta Muszyńska Bania   
15.09.2015.

Muzeum Saturn w Czeladzi oraz Towarzystwo Powszechne „Czeladź” zapraszają na wernisaż wystawy „Osiedle patronackie Piaski. Niedoceniane dziedzictwo”, który odbędzie się 18 września o godzinie 17:00 w siedzibie czeladzkiego Muzeum. Autorem fotografii jest Krystian Niedbał, niezwykle utalentowany fotograf młodego pokolenia, wyróżniony w wielu prestiżowych konkursach fotograficznych o międzynarodowej randze. Wystawa jest subiektywnym spojrzeniem na robotniczą dzielnicę o XIX-wiecznej genezie okiem niezwykłego artysty, który uwiecznił na swoich fotografiach obiekty składające się na zabytkową zabudowę Piasków oraz poszczególne kwartały patronackiego założenia urbanistycznego. Na szeregu czarno-białych zdjęć pełnych tajemniczego nastroju widać niezwykłą poetykę, właściwą tylko pracom tego młodego fotografa. Wyjątkowa atmosfera, którą potrafi stworzyć Krystian Niedbał w swoich pracach oraz wyeksponowanie detalu pozwoliły wydobyć prawdziwe, niedostrzegane na co dzień piękno dawnej architektury, tworzącej tę niezwykłą dzielnicę.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Zmieniony ( 15.09.2015. )
 
Informacja
Redaktor: Beata Krzemińska   
04.09.2015.

muzeum_saturn_w_czeladzi_logo_mini.jpgInformujemy, że w związku z rozmieszczeniem w siedzibie Muzeum Komisji  do spraw Referendum 6 września (niedziela) Muzeum dla zwiedzających będzie nieczynne.

Zapraszamy we wtorek 8 września.

Zmieniony ( 04.09.2015. )
 
76 lat temu hitlerowcy wkroczyli do Czeladzi
Redaktor: Beata Krzemińska   
04.09.2015.

2013-kal_kartka_05.09._1.jpg

Dnia 5 września br. przypada 76. rocznica wejścia wojsk hitlerowskich do Czeladzi. Ludność cywilna, obawiając się przejścia pod okupację niemiecką, już od rana 3 września zaczęła w panice masowo opuszczać domy i udawać się w kierunku Będzina, stamtąd zaś na różne sposoby próbowano podążać za wycofującym się wojskiem polskim. Wielu czeladzian podzieliło tragiczne losy wrześniowych uchodźców – część z nich dotarła aż do granicy z Rumunią. Wraz z ludnością uciekły też władze miasta, a pozostali zorganizowali Komitet Obywatelski (przewodniczył mu Grzegorz Sadowski) oraz Milicję Obywatelską.

Zmieniony ( 04.09.2015. )
Czytaj całość
 
76. rocznica wybuchu II wojny światowej
Redaktor: Beata Krzemińska   
01.09.2015.

Germans_at_Polish_Border__1939_09_01_.jpgII wojna światowa była najkrwawszą wojną, jaką widział i z jaką borykał się świat. W ciągu 6 lat jej trwania (1 września 1939 - 2 września 1945) zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się atak Niemiec hitlerowskich na Polskę.

Pierwsze strzały II wojny światowej padły niedaleko granicy polsko-niemieckiej – w Krzepicach, potem w Szymankowie, w Wieluniu i na Westerplatte. Na pewno mianem symbolicznego miejsca, gdzie rozpoczęła się dla Polaków II wojna światowa, można określić Wieluń. Właśnie w tym niewielkim, liczącym ok. 15 tys. mieszkańców, prowincjonalnym miasteczku, 1 września 1939 r. o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo przeprowadziło atak bombowy. Wieluń był pierwszym miastem niemal doszczętnie zniszczonym podczas II wojny światowej.

Zmieniony ( 01.09.2015. )
 
Informacja
Redaktor: Beata Krzemińska   
13.08.2015.

muzeum_saturn_w_czeladzi_logo_mini.jpgInformujemy, że 14 sierpnia (piątek) Muzeum będzie nieczynne. Zwiedzających zapraszamy w niedzielę 16 sierpnia.

Zmieniony ( 13.08.2015. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 71 - 80 z 464