Jedzie Muzeum na kółkach!
Redaktor: Beata Krzemińska   
17.06.2015.

MUZEUM_NA_KOLKACH_color.jpgNadszedł czerwiec a wraz z nim jedna z najważniejszych imprez kulturalnych tego roku. Przypomnijmy - Muzeum Saturn wraz z czeladzkim magistratem pozyskało nowatorski projekt „Muzeum na Kółkach”, dzięki czemu nasze miasto znalazło się wśród 21 miast z całej Polski i 5-ciu w województwie śląskim, które w tym roku odwiedzi mobilna ekspozycja dotycząca historii i kultury Żydów polskich. Organizatorem projektu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które stara się ze swoją ofertą trafić do jak najszerszego grona osób. Pod hasłem „Muzeum na kółkach” kryje się szereg różnorodnych wydarzeń, które towarzyszyć będą wizycie Muzeum w naszym mieście w dniach 21-23 czerwca.

 

Zmieniony ( 18.06.2015. )
Czytaj całość
 
Zapraszamy na wernisaż „GNK”!
Redaktor: Beata Krzemińska   
16.06.2015.

logo_gnk_02.jpgW piątek, 19 czerwca o godzinie 17:00, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy „Grupy Niezależnych Kuratorów”, czyli studentów studiów podyplomowych Uniwersytetu Śląskiego na kierunku historia sztuki. Wystawa będzie pierwszą ekspozycją przygotowaną przez adeptów tej dziedziny, przygotowującą do pracy w charakterze kuratora wystaw. Wśród prac, zaprezentowanych przez studentów, znajdą się dzieła z różnych dziedzin sztuki – malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, wykonane w różnorodnych technikach – olej, akwarela, gwasz, drzeworyt, linoryt. Szeroko reprezentowane będą także wyroby ceramiczne.

 

Zmieniony ( 16.06.2015. )
Czytaj całość
 
Dizajn w motoryzacji i ostatni wykład Uniwersytetu Powszechnego
Redaktor: Beata Krzemińska   
11.06.2015.

Obraz_108.jpgSamochód jak samolot? Myślicie, że to odległa pieść przyszłości? Marzenie futurystycznych projektantów? Wcale nie! Już dobrych kilkadziesiąt lat temu dizajnerzy próbowali zbliżyć samochód do aeroplanów, nadając mu obłe, aerodynamiczne kształty, inspirowani rozwojem lotnictwa. I choć marzenia o latającym samochodzie, mogącym szybko przemieścić się z miejsca na miejsce (i omijać korki!) do dzisiaj się nie ziściło, ma ono odległą metrykę i towarzyszyło twórcom pojazdów niemal od początku motoryzacji.

Zmieniony ( 11.06.2015. )
Czytaj całość
 
Zapraszamy na wykład!
Redaktor: Beata Krzemińska   
09.06.2015.

muzeum_saturn_w_czeladzi_logo_mini.jpgJuż w najbliższą środę, 10 czerwca o godz. 17:00, zapraszamy na niezwykły wykład. Tym razem gościem Muzeum Saturn będzie dr hab. Irma Kozina, historyk sztuki, wybitny specjalista w dziedzinie architektury, urbanista, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tematyka wykładu będzie nietuzinkowa, a tytuł prelekcji brzmi: „Samochody jako dzieła sztuki: dizajn dla zmotoryzowanych w wiekach XX i XXI”. Dr hab. Irma Kozina pozwoli nam spojrzeć na sztukę w nieco odmienny sposób, daleki od podziwiania wielkich dzieł malarskich w muzealnych samach. Tym razem skupimy się na sztuce użytkowej i tak z pozoru zwyczajnym „przedmiocie” – z dzisiejszego punktu widzenia – jakim jest samochód. Rozległa wiedza i oryginalne spojrzenie prelegentki z pewnością sprawi, że nieco inaczej postrzegać będziemy estetyczną stronę motoryzacji.

Zmieniony ( 09.06.2015. )
 
Informacja
Redaktor: Beata Krzemińska   
03.06.2015.

muzeum_saturn_w_czeladzi_logo_mini.jpgInformujemy, że 4 czerwca (Boże Ciało) i 5 czerwca (piątek) Muzeum będzie nieczynne. Zwiedzających zapraszamy w niedzielę 7 czerwca.

Zmieniony ( 03.06.2015. )
 
„Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”
Redaktor: Beata Krzemińska   
01.06.2015.

stra___poo__arna_.jpg

Dzieje straży pożarnej w Polsce i na świecie - taki tytuł nosi najnowsza wystawa wypożyczona z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, którą można oglądać w czeladzkim Saturnie do 17 czerwca. Ekspozycja, w formie encyklopedycznego przedstawiania wydarzeń, opowiada historię pożarnictwa i ruchu strażackiego na przestrzeni wieków. Uzupełniona o niezwykle ciekawe, zabytkowe eksponaty ilustrujące utensylia ogniowe z powodzeniem przyciąga uwagę widzów. Atrakcyjną jej oprawę stanowi pokaz mundurów: historycznego bojowego tzw. moro, galowego damskiego - członkini Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz habit ojca franciszkanina z Niepokalanowa. Ten ostatni sam w sobie jest niewątpliwą wystawową przynętą na zwiedzających z uwagi na fakt, iż jednostka w Niepokalanowie - założona przez św. Maksymiliana Marię Kolbego - jest jedyną na świecie zakonną Ochotniczą Strażą Pożarną.

 

Zmieniony ( 01.06.2015. )
Czytaj całość
 
Gwarnie, wesoło i kolorowo.... Za nami muzealny Dzień Dziecka
Redaktor: Beata Krzemińska   
01.06.2015.

teatrzyk_005.jpg

1 czerwca to data szczególna, kojarzona wyłącznie ze świętem wszystkich dzieci. W ten dzień najmłodsi oczekują nie tylko wymarzonych prezentów, ale również zabawy i uśmiechu, dlatego na tę wyjątkową okoliczność swoich najmłodszych gości Muzeum Saturn zaprosiło na prawdziwy festiwal radości. Sprawcą spontanicznej uciechy okazał się być przesympatyczny Miś Tymoteusz, który pewnego wiosennego dnia postanowił zaopiekować się porzuconym kukułczym jajem. Ten szalony pomysł pociągnął za sobą szereg zabawnych perypetii z udziałem jego poważnego taty, podstępnego lisa i rozśpiewanych ptasich przyjaciół.

Zmieniony ( 03.06.2015. )
Czytaj całość
 
Czeladzkie Zarzecze - znane i nieznane
Redaktor: Beata Krzemińska   
31.05.2015.

 

czeladzki_mit_ziemi_obiecanej__3_.jpgW ostatnią majową środę słuchacze czeladzkiego Uniwersytetu Powszechnego zebrali się w Muzeum Saturn na kolejnym wykładzie tym razem poprowadzonym przez historyk muzeum Annę Binek-Zajdę. Obszerna, wielowątkowa prelekcja dotykała wybranych zagadnień z bogatej historii Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn”. Wykład uzupełniony o materiał wizualny: mapy, fotografie archiwalne, a także współczesne wizerunki obiektów dających świadectwo minionej epoki, okraszony został również ciekawostkami oraz anegdotami. Przemawiająca zabrała studentów-seniorów w pasjonującą podróż w czasie, której główny motyw sprowadzał się do wspólnego odkrywania przeszłości i tajemnic czeladzkiego Zarzecza.

Zmieniony ( 31.05.2015. )
 
Informacja
Redaktor: Beata Krzemińska   
29.05.2015.

muzeum_saturn_w_czeladzi_logo_mini.jpgInformujemy, że 31 maja (niedziela) Muzeum dla zwiedzających czynne będzie od godz. 9.00 do 14.00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Zmieniony ( 29.05.2015. )
 
Muzeum Saturn - Dzieciom
Redaktor: Beata Krzemińska   
27.05.2015.

balbina_3.jpgCzy Miś Tymoteusz może zaprzyjaźnić się z Psiuńciem? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie trzeba przyjść do Muzeum Saturn i obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Balbina: Joanny Rząp, Jacka Mikołajczyka i Adama E. Kwapisza. Specjalnie dla najmłodszych czeladzian z okazji Ich święta w Muzeum Saturn zostanie zaprezentowana jedna z najpopularniejszych polskich sztuk dla dzieci autorstwa Jana Wilkowskiego zatytułowana Tymoteusz i Psiuńcio.

Serdecznie zapraszamy 31 maja o godz. 10.00. wszystkie zapisane dzieci z opiekunami.

Zmieniony ( 27.05.2015. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 91 - 100 z 464